Profesionali fotografija išmaniuoju telefonu - misija įmanoma Profesionali fotografija išmaniuoju telefonu - misija įmanoma
Apžvalgos

Profesionali fotografija išmaniuoju telefonu - misija įmanoma

2020-09-28, IVETA, Išmani asmeninė ekspertė

Šiandien žmonės, norėdami daryti nuostabias, kokybiškas nuotraukas, filmuoti ir džiaugtis didelės raiškos vaizdo įrašais, nebūtinai turi įsigyti keletą tūkstančių kainuojančius fotoaparatus. Dabar viskas telpa mūsų išmaniuosiuose telefonuose. Juose randamos trigubos, keturgubos kameros jau nebestebina, nuotraukų kokybė prilygsta galingiausiems fotoaparatams, o vaizdo įrašus, filmuotus išmaniaisiais, būtų galima drąsiai rodyti kino teatrų salėse. Išmaniųjų telefonų kamerų pagalba žmonės įamžina įvairias savo gyvenimo akimirkas, jomis dalijasi socialiniuose tinkluose ar artimųjų, draugų rate. Nemažai žmonių, naudodami galingą kamerą turintį įrenginį bei atradę visas jos galimybes, savyje pažadina besislepiantį menininką. Pateikiame keletą patarimų, kaip patobulinti savo fotografavimo išmaniuoju telefonu įgūdžius ir pažvelgti į kasdieninę fotografiją profesionaliau:

Tobulai kompozicijai - kameros tinklelis

 

Kompozicija – sudėtinga įvairių elementų vienovė, kurioje visi elementai yra susieti prasminiais ryšiais. Kompoziciją galima laikyti vaizdine gramatika, kuri turi tam tikras taisykles (žinoma, eksperimentuoti niekas nedraudžia ir kartais taisyklių nesilaikymas padovanoja nuostabių kūrinių!). Taigi, kiekviena mūsų padaryta nuotrauka turi savo kompoziciją (uždarą arba atvirą). Kad kompozicija būtų taisyklinga ir padėtų kitiems nuotraukoje atrasti grožį, išmaniuosiuose telefonuose galime įjungti fotoaparato tinklelį (jį galima rasti kameros nustatymuose), kuris vaizdą padalija į trečdalius tiek horizontaliai, tiek vertikaliai. Šis padalijimas pagrįstas „aukso pjūvio“, „trečdalių“ ar kitaip dar vadinama „dieviškosios proporcijos“ taisykle. Pagal šią taisyklę, kompozicija bus tobula ir subalansuota tada, jeigu mūsų pagrindinis kompozicijos objektas bus „nutupdytas“ išilgai linijų arba linijų susikirtimų taškuose. Jau nuo Antikos laikų manoma, kad elementų išdėstymas tokiomis proporcijomis veikia mūsų estetinį suvokimą ir tai, kaip mes vertiname, ar regimas vaizdas mums yra gražus. Tad kodėl šia „auksine“ taisykle nepasinaudojus fotografuojant savo išmaniuoju telefonu?

P.S. Kadro centre komponuojama linija dažniausiai nėra laikoma geru ir taisyklingu sprendimu, tačiau taisyklę galima laužyti, kai fotografuojame atspindžius!

Pastebėkite kompozicijos meninės raiškos priemones kasdienybėje

Kompozicijos meninėmis raiškos priemonėmis laikoma išties nemažai elementų: taškas/linija/plokštuma, dėmė/šviesa/šešėlis, tekstūra/faktūra, spalva/koloritas, proporcija, simetrija/asimetrija, statika/dinamika, kontrastas/niuansas, optinė iliuzija, ritmas/ornamentika. Visus šiuos elementus, tikriausiai net nepagalvodami ir darydami nuotraukas, galime aptikti savo kasdieninėje fotografijoje. Tad realybėje radę kažką įdomaus iš šių išvardintų elementų – galime tai kūrybingai užfiksuoti savo išmaniaisiais telefonais ir pasidalinti su kitais!

Šviesos pasirinkimas

Šviesa fotografijoje gali būti natūrali, dirbtinė ir mišri. Išmaniųjų telefonų kameros yra tiek pažengusios, kad fotografuodami tikriausiai galėtumėme net negalvoti apie šviesos šaltinį, nes kamera „padarys viską už mus“. Deja, kartais kameros, nors ir turinčios „DI“,  reikalauja jūsų indėlio siekiant padaryti tobulą nuotrauką. Pavyzdžiui, fotografuodami su blykste, retai džiaugiamės rezultatu, kadangi blykstė dažnai vaizdą padaro per daug „griežtą“, neigiamai paveikia spalvas ir panašiai. Fotografuojant naktį labiau džiaugsimės rezultatais, jeigu naudosimės kitais, dirbtiniais arba natūraliais, šviesos šaltiniais (o naudojimasis kitais šviesos šaltiniais dar ir suteikia galimybę pažaisti su šešėliais!). Kalbant apie šviesą, dar vienas svarbus dalykas yra ekspozicija. Ekrane palietus tam tikrą objektą, jis ne tik sufokusuojamas, tačiau automatiškai sureguliuojamas fotoaparato šviesos kiekis. Kartais mes galime nesutikti su telefono siūlomu variantu, todėl kažką fotografuodami ir paliesdami ekraną bei pamatę saulės piktogramą (arba tiesiog skalę), šviesos lygį reguliuoti galime rankiniu būdu.

Nebijokite užfiksuoti mažų detalių ar abstrakcijų!

 Augantis kamerų su skirtingais objektyvais (platus, micro, macro ir panašiai) skaičius ant telefonų nugarėlių, 50 MP, 60 MP ar net 100 MP ribą perkopiantys skaičiai, galia priartinti keliasdešimt kartų, suteikia galimybę šiandieniniams išmaniesiems telefonams užfiksuoti ypatingai ryškias, sodrių spalvų ir aiškias nuotraukas. Kad išnaudotumėme visus šiuos privalumus, nepamirškime, kad kartais grožis slypi ir mažose detalėse, tad jeigu objektą turime šalia (nereikia daug artinti), galime padaryti įspūdingų, detalių vaizdų stambiu planu iš labai arti! Taip pat siūlome galingas išmaniųjų telefonų kameras išbandyti fotografuojant skirtingais rakursas, kampais. Dažniausiai žmonės fotografuoja vidutiniu rakursu (tiesiai). Pabandykite su įvairiais objektais pažaisti ir pafotografuoti juos iš žemo rakurso (iš apačios į viršų) arba iš aukšto rakurso (iš viršaus žemyn), atrasti dar įdomesnių kampų, kad pamatytumėte, kokias stulbinamas nuotraukas gali padaryti jūsų išmanusis telefonas.

Patyrinėkite savo telefono kameros nustatymus

Kiekvieno išmaniojo telefono kameros nustatymai slepia labai įdomių dalykų.  Be minėto tinklelio, šviesos reguliavimo, fokuso, savo išmaniųjų kamerų nustatymuose galite rasti skirtingų fotografavimo režimų, priklausančių nuo to, ką jūs fotografuojate. Geriausias kameras turinčiuose telefonuose yra „DI“, kuris pats atpažįsta, kas yra fotografuojama ir yra pasiūlomas režimas. Tačiau režimus, tokius kaip „naktis“, „portretas“, „panorama“, „supermakro“ ir panašius galite rasti patys, kad jūsų  fotografavimo patirtis būtų dar įdomesnė.  Beje, norėdami maksimalios nuotraukų raiškos, nepamirškite jos nustatyti nustatymuose!

 Mobilusis trikojis – puikus pagalbininkas nuotraukoms ar vaizdo įrašams

Mobilieji trikojai suteikia galimybę išmanųjį telefoną pastatyti stabiliai bei leidžia fotografuoti, filmuoti laisvų rankų įranga. Dauguma mobiliųjų trikojų yra vos didesni už jūsų telefoną, jį galima sulankstyti, todėl labai patogu trikojį įsidėti kartu su telefonu į rankinę ar kuprinę bei fotografuoti, filmuoti savo išmaniuoju telefonu dar profesionaliau.

*Nuotraukos pavyzdinio pobūdžio.